Wydarzenia czytelnicze

                       Rok szkolny 2019/2020 (II semestr)

FOTORELACJA Z  FLASH MOBU #„STAŃ Z KSIĄŻKA W OKNIE O 17.00”

Dziękuję wszystkim, którzy  2 kwietnia br. z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci wzięli udziału w tzw. flash mobie.  Akcja została opublikowana min.: na stronie Facebooku BIBLIOTEKI SZKOLNE ONLINE  czy WYDAWNICTWIE SENSUS i udostępniona dalej co przyczyniło się do jej rozpowszechnienia. W jednym czasie z książką w oknie pojawiło się wielu z nas. Dorosłych i dzieci. Gdyż jak pisze Stanisław Lam „książka to okno na świat, to promień słońca, który rozświetla ciemne noce, to najlepszy doradca we wszystkich sprawach”.  Zobaczcie przykładowe zdjęcia obrazujące jakie pomysły mieli czytelnicy pojawiający się w oknach swoich domów.


ZOSTAŃ W DOMU Z KSIĄŻKĄ!Jeśli nie zdążyłeś wypożyczyć książki w wersji papierowej, lub skończyłeś czytać to co miałeś skorzystaj z e-publikacji. Poniżej adresy internetowe stron, gdzie są one dostępne. Zajrzyj koniecznie. Pamiętaj zostań w domu z książką!

· https://lektury.gov.pl/ - to realizacja postulatu budowy otwartych, dostępnych i przyjaznych cyfrowych zasobów edukacyjnych i kulturowych. Projekt został zainicjowany przez dwa ministerstwa: Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, oraz Ministerstwo Cyfryzacji. Dzięki tej inicjatywie lektury można pobierać przez Internet i słuchać ich wersji audio lub czytać w dowolnym momencie za pomocą wygodnej aplikacji mobilnej.

· https://wolnelektury.pl/ - to biblioteka internetowa czynna 24 godziny na dobę, 365 dni w roku, której zasoby dostępne są całkowicie za darmo. W jej zbiorach znajduje się 5571 utworów, w tym wiele lektur szkolnych zalecanych do użytku przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, które trafiły już do domeny publicznej.

· https://literat.ug.edu.pl/books.htm - Wirtualna Biblioteka Literatury Polskiej - Realizowana w ramach projektu UNESCO "Biblioteka Wirtualna klasycznych tekstów literatury świata".

· https://fbc.pionier.net.pl/ - Federacja Bibliotek Cyfrowych to serwis internetowy, którego podstawowym celem jest gromadzenie, przetwarzanie i udostępnianie informacji on-line o zbiorach polskich instytucji nauki i kultury. Instytucje takie jak biblioteki, archiwa czy muzea udostępniają swoje zbiory on-line w postaci cyfrowej, uprzednio je digitalizując. Czynią to poprzez serwisy zwane bibliotekami, archiwami czy muzeami cyfrowymi.ŚWIĘTO DINOZAURÓW W BIBLIOTECE

Z tej okazji biblioteka przygotowała wystawę poświęconą tym prehistorycznym gadom. Na uczniów czekała moc atrakcji. Mogli między innymi zabawić się w paleontologa, sprawdzić swoje siły w układaniu puzzli czy wykazać się wiedzą segregując dinozaury według klasyfikacji.

Więcej zdjęć tutaj

Rok szkolny 2017/2018„GRUDNIOWĄ NOCĄ, CZYLI CZAS NA SLEEVEFACE Z KSIĄŻKĄ” 

W dniu 14 grudnia odbył się wernisaż i wystawa prac uczniów, którzy wzięli udział w dobrej zabawie związanej z fotografią, książką i trochę teatrem. 

W kategorii klas 4-7

1 miejsce zajęły: Jessica Rabej i Natalia Sowa

2 miejsce zajęły Włoch Ewelina i Cieślak Alicja

3 miejsce otrzymała Mrugała Oliwia.

 Dziękuję Wszystkim uczniom za udział  oraz gratuluję zwycięzcą. Nauczyciel bibliotekarz Joanna Wesołowska


KONKURS BIBLIOTECZNY DLA UCZNIÓW KLAS 1-3

Z zadaniem na wyobraźnię, musieli zmierzyć się uczniowie, którzy postanowili dorysować, co by się działo na okładce, gdyby nie ograniczała ją wielkość.

 Wszystkie prace małych artystów można było oglądać na zorganizowanym wernisażu.  

 

W kategorii klas 1-3

1 miejsce zajęła Kamila Kempa z klasy 3b

2 miejsce zajął Brayan Franik z klasy 1b

3 miejsce otrzymała Dominika Janus z klasy 3c

 

Dziękuję Wszystkim uczniom za udział oraz gratuluję zwycięzcą.

Więcej zdjęć tutaj


Nauczyciel bibliotekarz Joanna Wesołowska

„JESIENNE PRZETWORY LITERACKIE” – konkurs dla uczniów szkoły rozstrzygnięty

W konkursie wzięło udział 44 uczniów szkoły.

W kategorii klas 1-3 zwycięzcą został Kacper Sopora z klasy 2a

W kategorii klas 4-5 zwycięzcą została Marlena Sosnowska z klasy 4b

W kategorii klas 6-7 zwycięzcą została Natalia Romanek z klasy 6b

                                                                                                                                          Gratuluję.

                                 Więcej zdjęć tutaj

Nauczyciel-bibliotekarz  Joanna Wesołowska

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

W piątek 29 września 2017 roku w ramach Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania każdy nauczyciel rozpoczął lekcję od przeczytania fragmentu tekstu książki. Po jego przeczytaniu, książka wręczana była przewodniczącemu klasy, który wręczył ją kolejnemu nauczycielowi na następnej lekcji. W ten sposób rozwijaliśmy kompetencje czytelnicze oraz upowszechnialiśmy czytelnictwo wśród uczniów naszej szkoły. 
                       Rok szkolny 2016/2017PASOWANIE NA CZYTELNIKA UCZNIÓW KLASY 1 A


EDUKACJA GLOBALNA Z TEATREM KAMISHIBAI – zajęcia przeprowadzone w bibliotece przez panią Agnieszkę Waleron i  Joannę Wesołowską.WYRÓŻNIENIE W MIEJSKIM KONKURSIE „B JAK BYTOM KRYMINALNY”

22 maja 2017 roku uczennica ANGELIKA GOGA odebrała w Miejskiej Bibliotece Publicznej wyróżnienie w konkursie miejskim „B jak Bytom kryminalny” za pracę plastyczną zatytułowaną „Zuzia na bytomskim rynku” wykonaną pod kierunkiem nauczyciela-bibliotekarza. Gratulujemy !
AKADEMIA PANA KLEKSA - KLASA 1Przedszkolaki w bibliotece - Akademia Pana Kleksa 

(grupa Słoneczka, Jagódki i Motylki)AKADEMIA PANA KLEKSA - KLASY 2


AKADEMIA PANA KLEKSA - KLASY 4


PÓŁFINAŁ OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU WIELKA LIGA CZYTELNIKÓW

21 kwietnia 2017 roku w WOM w Katowicach odbył się PÓŁFINAŁ OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU WIELKA LIGA CZYTELNIKÓW . Naszą szkołę reprezentowały  2 drużyny.  Jedna drużyna to uczennice klas 3 Julia Białek, Marlena Sosnowska i Jessica Trojan. Miały one do przeczytania książkę „Bohaterski miś” Bronisławy Ostrowskiej. Druga drużyna to Aleksandra Cimoch  i Zofia Nogaś  z klasy 4c. Odpowiadały one na pytania ze znajomości  książki „Tomek na czarnym lądzie” Alfreda Szklarskiego. Przed rozpoczęciem konkursu była chwila na gimnastykę mózgu. Humory naszym półfinalistką dopisywały. Gratulujemy i cieszymy się, że książki te dostarczyły im tyle przyjemności. 


TEATR W BIBLIOTECE


LITERACKA CZEKOLADA – WYMYŚLANKA WIĄZANKA

Osiągnęła długość 30 metrów i 12 centymetrów. Złożyło się na nią: 371„kostek czekoladowych”.
W jej tworzeniu wzięło udział 49 uczniów szkoły. 

A wszystko to z okazji Święta Czekolady w które obchody włączyła się biblioteka. Zaczęło się od jednej „kostki czekolady” z napisem „Czekolada jest:” Pomysłowość Wasza była niesamowita.

Najbardziej twórczymi osobami, które otrzymały czekoladowe upominki okazały się Kinga Kecher z klasy 4b, Romanek Dominika, Julia Wesołowska, Aleksandra Cimoch, Zofia Nogaś oraz Dawid Janta z klasy 4c ,Piasecka Wiktoria  i Nicola Słowik z klasy 5b. Z uczniów klas młodszych nagrodzono Kusch Julię i Langier Wiktorię 

 z klasy 3b oraz  Angelikę Goga z klasy 3c.


AKADEMIA PANA KLEKSA- zajęcia biblioteczne dla trzecioklasistówOGÓLNOPOLSKI KONKURS WIELKA LIGA CZYTELNIKÓW – 9 uczniów szkoły zdobyło komplet sprawności czyli przeczytało 10 książek i zaliczyło do nich testy.

7 uczniów z klas 1-3 zdobyło komplet sprawności pierwszego etapu Ogólnopolskiego Konkursu Czytelniczego. Są to:

Julia Białek z klasy 3a, Natalia Dębska z klasy 1a, Angelika Goga z klasy 3c, Emilia Michalik z klasy 3b, Ania Miszkowicz-Adamowicz z klasy 3c, Marlena Sosnowska z klasy 3b, Jessica Trojan z klasy 3c.

Oraz 2 uczennice z klasy 4c: Aleksandra Cimoch i Zofia Nogaś.

10 III 2017 – odbyły się eliminacje do półfinału wojewódzkiego Wielkiej Ligi Czytelników. Naszą szkołę reprezentować będą Julia Białek z klasy 3a, Marlena Sosnowska z klasy 3b i Jessica Trojan z klasy 3c. Oraz Aleksandra Cimoch i Zofia Nogaś uczennice klasy 4c. Gratulujemy i już trzymamy kciuki za reprezentację naszej szkoły w półfinałach.


„WIERSZEM I PIOSENKĄ”

Z okazji Światowego Dnia Poezji w bibliotece odbył się konkurs zatytułowany „Wierszem i Piosenką”. Polegał on na zaśpiewaniu  swojego ulubionego wiersza. Wszyscy uczestnicy byli rewelacyjni. Jednakże :

1 miejsce otrzymała Julia Białek z klasy 3a za wiersz Małgorzaty Strzałkowskiej „Na łące”.

2 miejsce zajęła Paulina Dubacka z klasy 1a, która zinterpretowała „Bambo” Juliana Tuwima.

3 miejsce przypadło Mateuszowi Rother z klasy 3c za wiersz Ludwika Kern „Na kanapie”.

Gratulujemy.


AKADEMIA PANA KLEKSA- dni otwarte w bibliotece

Z okazji dni otwartych szkoły biblioteka zmieniła się w Akademię Pana Kleksa. Wszyscy przybyli uczestnicy obejrzeli montaż słowno muzyczny w wykonaniu kaczki dziwaczki i lisa, kota w butach i misia oraz kangura. Mogli też wykonać żółwia. Za każde zadanie uczniowie Akademii otrzymywali najwyższą odznakę czyli PIEGI.

PRZEDSZKOLAKI W BIBLIOTECE NA SPOTKANIU Z KOTAMI
(GRUPA SŁONECZKA, JAGÓDKI I MOTYLKI)


KOCIE ZABAWY Z KOTEM W BUTACH I KOTEM FILEMONEM   - klasy 1


KOCIE ZABAWY Z KOTEM W BUTACH I KOTEM FILEMONEM   - klasy 2


KOCIE ZABAWY Z KOTEM W BUTACH I KOTEM FILEMONEM   - klasy 3

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kota bibliotekę odwiedził Kot w butach razem z kotem Filemonem, by zabrać  czytelników w fascynujący, książkowy świat przygód i świetnej zabawy.

                                                                                               Więcej zdjęć tutaj

 

WALENTYNKOWE WRÓŻBY W BIBLIOTECE

W dniu Św. Walentego biblioteka przygotowała dla każdego miłe wróżby do przeczytania. 


mgr Joanna Wesołowska
Rok szkolny 2014/2015


MARATON CZYTANIA PO RAZ KOLEJNY


Maraton czytania 17.12.1417 grudnia 2014 roku w bibliotece szkolnej odbyło się kolejne spotkanie z cyklu "Poznajemy świat z Tomkiem Wilmowskim". Zajęcia czytelnicze zostały przygotowane i przeprowadzone przez uczennice I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Jana III Sobieskiego w Piekarach Śląskich oraz bibliotekarkę pracującą w tejże szkole – p. Małgorzatę Piecuch. Tym razem, po ostatniej pełnej przygód wyprawie do Australii, uczniowie wyruszyli w głąb Czarnego Lądu, a ich przewodnikami po afrykańskiej dżungli zostały cztery licealistki – Dominika Kostrzewa, Katarzyna Góralczyk, Klaudia Prus oraz Natalia Jędruś.

Uczennice piekarskiego liceum zadbały oto, aby wyprawa do Afryki na długo pozostała w pamięci ich młodszych kolegów. Dziewczyny zaproponowały dzieciom udział w grze edukacyjnej SAFARI. Olbrzymia, składająca się ze stu pól, kolorowa plansza od razu wzbudziła zainteresowanie uczestników. Nie brakowało śmiałków gotowych stawić czoła trudnym, wymagającym precyzji i zręczności, wyzwaniom.

Zadaniem uczestników gry SAFARI było przedarcie się przez pełną niebezpieczeństw afrykańską dżunglę oraz wytropienie jak największej liczby zwierząt opisanych w powieści Alfreda Szklarskiego "Przygody Tomka na Czarnym Lądzie". Żądni niezapomnianych przygód łowcy dzikiej zwierzyny zostali podzieleni na cztery rywalizujące ze sobą zespoły: myśliwych z północy, łowców z południa, tropicieli ze wschodu oraz poszukiwaczy z zachodu. W trakcie podróży nasi śmiałkowie niejednokrotnie musieli wykazać się znakomitym zmysłem taktycznym oraz umiejętnościami wokalnymi czy sprawnościowymi. Nie każdy bowiem potrafiłby w ciągu kilku minut nauczyć się piosenki o Czarnym Lądzie czy też byłby wstanie dostarczyć wodzowi afrykańskiego plemienia piłeczkę ustawioną na wąskiej plastikowej tubie. Jednak ze wszystkimi zadaniami nasi podróżnicy poradzili sobie znakomicie, w końcu to nieustraszeni łowcy dzikich zwierząt.

Już wkrótce wyruszymy z Tomkiem Wilmowskim i jego przyjaciółmi w kolejną podróż. Tym razem celem naszej wyprawy będą egzotyczne, pachnące korzennymi przyprawami, Indie


mgr Iwona Rak


MARATON CZYTANIA

13 listopada w bibliotece szkolnej odbył się „Maraton Czytania”. Było to pierwsze z dziewięciu spotkań mających na celu promowanie wśród młodych czytelników, zapomnianego już dzisiaj, cyklu opowieści o przygodach Tomka Wilmowskiego. Tematem przewodnim imprezy bibliotecznej stała się Australia. Uczniowie wspólnie z bohaterem powieści Alfreda Szklarskiego wyruszyli w podróż do pełnej niezwykłej fauny i flory Krainy Kangurów. Z egzotyką najmniejszego kontynentu świata młodzież została zapoznana przez samego Tomka Wilmowskiego. Po odczytaniu fragmentów opowiadających o przygodach, jakie czternastoletni mieszkaniec Warszawy przeżył na spalonej słońcem australijskiej ziemi, uczniowie wysłuchali prelekcji na temat kultury i obyczajowości wspomnianego zakątka świata. Spotkanie zostało zwieńczone konkursem wiedzy o Australii.

Drodzy Czytelnicy to nie koniec naszych odkrywczych wojaży! Już wkrótce wyruszymy z Tomkiem Wilmowskim w kolejną podróż. Tym razem celem naszej wyprawy stanie się Czarny Ląd. 

Serdecznie zapraszam!

mgr Iwona Rak
  Rok szkolny 2013/2014

 
 AKTYW BIBLIOTECZNY

Począwszy od października w bibliotece szkolnej działa aktyw biblioteczny. Do aktywu należą chętni uczniowie klas V oraz VI. Jest to grupa uczniów którzy służą pomocą w bibliotece poprzez pełnienie dyżurów w trakcie przerw: wypożyczają i zwracają książki, porządkują księgozbiór znajdujący się  na regałach oraz segregują i układają czasopisma znajdujące się w czytelni.

A oto uczniowie którzy aktywnie pomagali bibliotece szkolnej w I semestrze:

v  Wiktoria Szafraniec,  Wiktoria Krakowska

v  Karolina Kwaśny, Paulina Janko, Patryk Pol

v  Dagmara Mikołajska, Jagoda Idzikowska, Michał Malinowski

v  Sandra Stypa, Adam Trzewiczek

v  Nicola Szromek, Denis Warzecha

v  Martyna Chudzik, Zuzanna Kowalczyk, Maksymiliana Greczyło

v  Julia Czarnoba, Natalia Fichna

v  Nicola Woronowicz, Paulina Woronowicz, Monika Marek

v  Oliwia Janota, Monika Marek

v  Weronika Sokołowska, Paulina Woźnicka

v  Victoria Muhmelt, Wiktoria Weber

v  Kamil Hołojuch, Szymon Szymański

Wszystkim zespołom gratulujemy zaangażowania w działalność biblioteki szkolnej i życzymy dalszych sukcesów w II semestrze !

               


 KONKURS "MISIOWA KARTA Z WIERSZYKIEM"

                Z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia w bibliotece szkolnej odbył się konkurs na wykonaną dowolną techniką kartę, która będzie zawierała samodzielnie wykonanego misia wraz z wierszykiem. Napłynęło wiele twórczych i oryginalnych prac, jednak komisja w składzie 2-osobowym po długich namysłach wybrała 6 najpiękniejszych kartek.

Nagrody w konkursie ufundowało wydawnictwo „Małego Gościa Niedzielnego”. Serdecznie dziękujemy!

Zwycięscy konkursu:

Miejsce 1:           Weronika Sokołowska – kl. 5a  

                           Dominik Chudy – kl. 5a

Miejsce 2:           Natalia Fichna – kl. 5b

                           Martina Czeszak – kl. 6c

Miejsce 3:           Artur Szczygioł – kl. 4b

                           Nicola Szromek – kl. 5b

Gratulujemy!!

Konkurs Misiowa karta z wierszykiem


 KONKURS "WIERSZYKI ŁAMIĄCE JĘZYKI"

Począwszy od października aż do końca I semestru biblioteka szkolna prowadzi konkurs dla uczniów klas II-VI pt. ”Wierszyki łamiące języki”. Konkurs polega na tym by prawidłowo przeczytać wylosowany wierszyk, za który można uzyskać punkty w skali 1-5. Wierszyki losujemy tylko raz dziennie a pod koniec każdego miesiąca 3 uczniów, którzy zdobędą największą liczbę punktów otrzymują słodką nagrodę. Wszystkich chętnych zapraszamy do wzięcia udziały w zabawie. 

A oto tylko niektóre z wierszyków, które biorą udział w konkursie: 

Spadł bąk na strąk, a strąk na pąk. Pękł pąk, pękł strąk, a bąk się zląkł. 

Czarny dzięcioł z chęcią pień ciął. 

Na peronie w Poroninie pchła pląsała po pianinie. Przytupnęła, podskoczyła i pianino przewróciła. 

Myje robal korę, kreta kara mija, sfora mija norę, kura kij owija. 

Koło nosa basa bosa osa hasa, hasa osa koło nosa, na nos basa łasa. 

Mistrz z Pyzdr w pstrej koszuli czule tuli się do Uli. 
KONKURS "WIERSZ O BIBLIOTECE"
 

W terminie od 07.X do 18.X.2013 r. biblioteka szkolna ogłosiła dla uczniów naszej szkoły z klas II-VI konkurs pt.: „Wierszyk o bibliotece”. Celem konkursu było stworzenie dowolna techniką plastyczną laurki, która zawierała krótki wierszyk o bibliotece szkolnej. Napłynęło mnóstwo ciekawych i pomysłowych prac, za które serdecznie dziękujemy. 

A oto zwycięscy konkursu: 

Miejsce I: Kamil Hołojuch - kl. 6a 

                Natalia Wójcik - kl. 6c 

Miejsce II: Weronika Sokołowska - kl. 5a 

Miejsce III: Victoria Muhmelt - kl. 6c 

Gratulujemy!! 

Wierszyk o bibliotece


Opracowała: mgr Barbara Borkowska-StachelRok szkolny 2012/2013


 LOKOMOTYWA  - KREATYWNE ZAJĘCIA Z OKAZJI ROKU TUWIMA

  „Lokomotywa” to jeden z najbardziej znanych wierszy pisarza z Łodzi – Juliana Tuwima. Ponieważ rok dwa tysiące trzynaście jest w Polsce rokiem, na który przypada stulecie poetyckiego debiutu tego pisarza, dlatego też od stworzenia pociągu, rozpoczęliśmy przygotowania do tego wydarzenia. Lokomotywa ta zabierze naszych czytelników na obchody do Tuwimlandii,  które odbędą się w czerwcu w naszej bibliotece szkolnej. Przy jej tworzeniu twórczo pracowali chętni uczniowie.

Lokomotywa 2013CZYTELNIA EUROPEJSKA 

Z okazji Dnia EUROPY biblioteka zamienia się w czytelnię europejską. W związku z tym na każdej przerwie uczniowie mogli przenieść się do innego państwa Europy. Posłuchali fragmentów książek pochodzących z wybranych krajów europejskich:

ANGLIA – ALICJA W KRAINIE CZARÓW

FRANCJA  - KOT W BUTACH

DANIA – MAŁA SYRENKA

SZWECJA – PIPPI LANGSTRUNG

 WŁOCHY – PINOKIO

FINLANDIA- MUMINKI

Oprócz tego można było oglądać wystawę bohaterów literackich i opis jej twórców reprezentujących różne państwa europejskie. Czekały na czytelników również książeczki pisane przez pisarzy danego kraju, które można było czytać na miejscu lub wypożyczyć do domu.

Czytelnia europejska 2013CZYTANIE JAK FRUWANIE  - KONKURS BIBLIOTECZNY DLA UCZNIÓW SZKOŁY

Czytanie jak fruwanie 2013


Czytanie jak fruwanie to konkurs literacko plastyczny dla uczniów klas 1 - 6 . Należało puścić wodze wyobraźni, przenieść ją na kartkę oraz dokończyć zdanie Czytanie jak fruwanie …  Oceniana była pomysłowość, estetyka oraz technika pracy. W konkursie wzięło udział 36 osób. Trzy osobowe jury  postanowiło w kategorii klas 1-3

1 miejsce przyznać:

Natalii Jeż z kl. 1c

2 miejsce otrzymuje:

Ula Baranek z kl. 1b

3 miejsce zajął:

Kacper Kuna z kl. 3b

W kategorii klas 4-6

1 miejsce przyznać:

Julii Wagner  z kl. 6b

2 miejsce otrzymuje:

Wiktoria Szafraniec z kl. 5b

3 miejsce zajęła:

Karolina Kwaśny z kl. 4b

Zwycięzcom gratulujemy! 


POCAHONTAS  - ZAJĘCIA BIBLIOTECZNE DLA PRZEDSZKOLAKÓW

 W indiańską wioskę zamieniła się biblioteka w związku z przybyciem do niej Pocahontas - córki indiańskiego wodza. Wszystkie przybyłe na zajęcia przedszkolaki poznały więc indiańskie zabawy i zwyczaje. Musieli wykazać się wieloma sprawnościami jak na prawdziwego Indianina i Indiankę przystało. 

 

Przedszkolaki w bibliotece gr 1 2013

Przedszkolaki w bibliotece gr 2 2013POCAHONTAS  - ZAJĘCIA BIBLIOTECZNE

Pocahontas 22 IV 2013


Pocahontas 15 IV 2013


Pocahontas 10 IV 2013


Pocahontas 8 IV 2013


Pocahontas 25 III 2013


Pocahontas 23 III 2013 POCAHONTAS  - ZAJĘCIA BIBLIOTECZNE

 W indiańską wioskę zamieniła się biblioteka w związku z przybyciem do niej Pocahontas - córki indiańskiego wodza. Wszyscy obecni na zajęciach uczestnicy poznali więc indiańskie zabawy i zwyczaje. Musieli wykazać się wieloma sprawnościami jak na prawdziwego Indianina i Indiankę przystało. 

Pocahontas kl 1


Pocahontas kl 4


Pocahontas kl 5BYTOM ZNAM, BO KOCHAM – KONKURS NA WYKONANIE GRY PLANSZOWEJ O BYTOMIU

 

Konkurs Bytom znam, bo kocham

          W konkursie „Bytom znam, bo kocham” zorganizowanym przez nauczyciela-bibliotekarza Joannę Wesołowską i nauczyciela przyrody Darię Piontek- Wieczorek dla uczniów klas 4-6 wzięło udział 18 osób.

Uczniowie  sprawdzali  swoją wiedzę i umiejętności manualne podczas stworzenia gry planszowej o Bytomiu, w której poprowadzili graczy po ciekawych miejscach i zabytkach swojego miasta. Do gry musieli dołączyć regulamin z zasadami gry. Dopuszczalna była praca w 2 osobowej grupie. Oceniana była pomysłowość, estetyka wykonania gry i poprawność ortograficzna i merytoryczna. 

        Zwycięzcy w dniu 27 marca 2013 roku otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez Biuro Promocji Bytomia.  Ponadto wszyscy uczestnicy dostali oceny z przyrody.

 

3 osobowe jury zadecydowało iż:  

1 miejsce zajął zespół:

Oliwia Sobik i Patryk Nowak z klasy 6a

2 miejsce zajął zespół:

Alicja Leśniak i Julia Ogierman z klasy 6a

3 miejsce zajął zespół:

Justyna Cieluch i Karolina Hyska z klasy 6b

 

Nagrody pocieszenia otrzymali:

Ewelina Brudzińska z klasy 4a, Martina Czeszak z klasy kl. 5c, Agata Eliasz z klasy 4a, Bartek Niewiński z klasy 6a oraz Paulina Woźnicka z klasy 4a.

 

Wszystkim uczestnikom dziękujemy i życzymy miłych chwil spędzonych podczas rozgrywek w powstałe gry planszowe.Spotkanie 5 latków z Kotem w butach i kotem Filemonem w ramach projektu "Choć kocham swoje przedszkole, od września do szkoły iść wolę" 15 stycznia 2013 roku

Kot w butach i kot Filemon dla 5latków
Potyczki z Harrym - zajęcia biblioteczne dla uczniów klas I -VI

Na przełomie listopada i grudnia w bibliotece odbywały się zajęcia połączone z konkursem zręcznościowo wiedzowym o czarodzieju napisanym przez J. K. Rowling. Największymi znawcami Harrego Pottera zostali następujący uczniowie:  Julia Wagner z klasy VI b, Maja Skowronek z klasy IVa oraz  Adam Proba z klasy IIIa.

Wydarzenia czytelnicze / Potyczki z Harrym 17 XII

Wydarzenia czytelnicze / Potyczki z Harrym 3 XII

Wydarzenia czytelnicze / Potyczki z Harrym 26 XI

Wydarzenia czytelnicze / Potyczki z Harrym 19 XI

Wydarzenia czytelnicze / Potyczki z Harrym klasy 4

Ruszajmy się - w ramach akcji zachowaj trzeźwy umysł

Miłośnicy książek w przebraniach za postacie bajkowe w ramach akcji „Ruszajmy się – zachowaj trzeźwy umysł” pokazują, że gimnastykują oni nie tylko ciało ale również umysł czytając nieprzerwanie książki.


YouTube Video

Rok Janusza Korczak

W ramach obchodów roku Janusza Korczaka grupka uczniów z naszej szkoły wypowiedziała się plastycznie oraz słownie na temat słów „Kto ma silną wolę i silną chęć służby ludziom, temu życie pięknym będzie snem”.

Wydarzenia czytelnicze / Korczak

Wróżby andrzejkowe – salon wróżb w bibliotece

W dniach 29 i 30 listopada biblioteka przemieniła się w salon wróżb andrzejkowych gdzie można było wywróżyć sobie przyszłość. Chętnych nie brakowało.

Wydarzenia czytelnicze / Wróżby andrzejkowe


STO LAT DLA KUBUSIA PUCHATKA - zajęcia biblioteczne dla uczniów klas I -VI 

Biblioteka z okazji 1 wydania książki Alana Aleksandra Milne „Kubuś Puchatek” przygotowała cykl zajęć zatytułowanych STO LAT DLA KUBUSIA PUCHATKA. Podczas spotkań fani misia o małym rozumku mieli do wykonania kilka zadań, aby przekonać go jak bardzo go kochają. Między innymi musieli zaprezentować swoją wiedzę o Kubusiu, wylizać małe conieco, skakać jak tygrysek czy wykazać się spostrzegawczością przy szukaniu ukrytych miodów. Nie zabrakło czytania książki o Kubusiu, odśpiewania Sto lat oraz zjedzenia urodzinowego tortu. Zainteresowanie zajęciami potwierdziło fakt, iż tego bohatera książkowego kochają i mali i duzi.

Sto lat dla Kubusia 22 XSto lat dla Kubusia 29 X i 31Sto lat dla Kubusia 5 XI
PRZEDSZKOLAKI W BIBLIOTECE Z WIZYTĄ U KUBUSIA

Z okazji 86 urodzin Kubusia Puchatka nauczyciel bibliotekarz Joanna Wesołowska zaprosiła przedszkolaków do biblioteki na zajęcia zatytułowane STO LAT DLA KUBUSIA PUCHATKA. Fani misia o małym rozumku mieli do wykonania kilka zadań, aby przekonać go jak bardzo go kochają. Między innymi musieli zaprezentować swoją wiedzę o Kubusiu, wylizać małe conieco, skakać jak tygrysek czy wykazać się spostrzegawczością przy szukaniu ukrytych miodów. Nie zabrakło czytania książki o Kubusiu, odśpiewania Sto lat oraz zjedzenia urodzinowego tortu.  

Przedszkolaki w bibliotece z wizytą u Kubusia gr 1


Przedszkolaki w bibliotece z wizytą u Kubusia gr 2
TORTY URODZINOWE DLA KUBUSIA – zajęcia biblioteczne połączone z wystawą

Skoro zbliżają się urodziny Kubusia Puchatka, nie mogło zabraknąć urodzinowych tortów. Wiedzieli o tym uczniowie, którzy z wielkim zaangażowaniem przyjęli propozycję nauczyciela bibliotekarza i pracowali nad prezentami dla Puchatka. Efekty ich twórczości można było oglądać na przygotowanej w bibliotece wystawie z okazji 1 wydania książki A. A. Milne „Kubuś Puchatek”.

Wystawa urodzinowych tortów dla Kubusia Puchatka
MAMY ZWYCIĘZCÓW W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE „TO JA” :) 

TO JA – to konkurs organizowany w ramach kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł w którym należało zastanowić się nad tym, jak uczeń postrzega sam siebie. Swoje przemyślenia dotyczące swojej osoby, tego co dla niej ważne - zalety, zainteresowania, osiągnięcia czy marzenia uczniowie mogli przedstawić w pracy plastycznej lub opisać. Wśród uczniów przygotowywanych przez nauczyciela – bibliotekarza Joannę Wesołowską znalazły się dwie dziewczyny, które otrzymały nagrody w tym ogólnopolskim konkursie.

W kategorii praca literacka komisji konkursowej spodobała się wizja samej siebie opisana przez Nicolę Mantryba z klasy 6b. Z kolei z prac plastycznych jury nagrodziło Monikę Marek uczennicę z klasy 5b. Zwycięzcą gratulujemy :). 

                                  
WARZYWNI BOHATEROWIE – konkurs biblioteczny

W październiku biblioteka zaprosiła uczniów klas I – VI do kreatywnego spędzania czasu zachęcając ich do wykonania bohatera przy użyciu warzyw. Spotkało się to z ogromnym zainteresowaniem o czym świadczą przyniesione prace. Jury musiało wyłonić jednak laureatów.

W kategorii klas 1-3 zwycięzcami zostali:

1 miejsce – Emilia Chyra z kl. 3a

2 miejsce – Natalia Wyleżoł z kl. 1c

3 miejsce –  Daniel Brisz z kl. 1 c

3 miejsce – Magda Szewczyk z kl. 2b

W kategorii klas 4 – 6 przyznano:

1 miejsce – Kamila Nowak z kl. 6b

2 .miejsce –  Natalia Szyda z kl. 6b

Konkursowi towarzyszyła wystawa wykonanych bohaterów oraz książek poruszających tematykę warzyw, oraz zalet wynikających ze zdrowego odżywiania się. Wystawa cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Można ją było oglądać w czytelni w pierwszym tygodniu października.

Warzywni Bohaterowie


Opracowała: mgr Joanna Wesołowska

Rok szkolny 2011/2012 – II semestr

 

    -    WALENTYNKOWE WRÓŻBY

14 lutego biblioteka zaproponowała swoim czytelnikom walentynkowe wróżby. Każdy kto odwiedził w tym dniu bibliotekę mógł dowiedzieć się co dobrego czeka na niego. Chętnych nie brakowało. 


-   AAA KOTKI DWA – zajęcia biblioteczne

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kota biblioteka szkolna przygotowała  dla uczniów klas I-IV spotkanie z Kotem w butach. Zaproponował on uczestnikom różne kocie zabawy. Była min. pogoń za myszą, dokonywanie mumifikacji kota czy konkurs na najszybsze wylizanie mleczka ze spodeczka. Uczestnicy śpiewali także piosenki oczywiście w kocim języku. Śmiechu było co nie miara.

·                   

     

         

            

Więcej zdjęć w galerii


   -    ALEJA GWIAZD CZYTELNIKÓW

To miejsce, gdzie wyróżnieni zostają uczniowie, który aktywnie uczestniczą w życiu biblioteki. Mianowicie są to osoby, które co miesiąc: zdobędą największą ilość punktów w oferowanych konkursach bibliotecznych, przeczytają najwięcej książek. ·         PRZEDSZKOLAKI W PIPPILANDII

W marcu bibliotekę odwiedziły przedszkolaki, które przyszły z wizytą do PIPPILANDII  na spotkanie z najsilniejszą dziewczyną na świecie. Podczas zajęć czytelniczych uczniowie udali się do min. do cyrku, aby sprawdzić swoje zdolności w chodzeniu po linie czy sztuce żonglowania. Była również wizyta w kuchni, gdzie razem z Pippi i jej przyjaciółmi nastąpiło pieczenie naleśników.

Przedszkolaki w Pipilandii, marzec 2012·         PIPPILANDIA – zajęcia czytelnicze

W połowie kwietnia zakończył się trwający od początku marca cykl zajęć czytelniczych poświęconych najsilniejszej dziewczynce na świecie czyli zwariowanej Pippi. Podczas spotkań chętni uczniowie z klas 1 –6 mogli sprawdzić swoją siłę, odwagę i pomysłowość oraz zdolności taneczne. Pippi, udowodniła, że wesołych przygód miała gdzieś około sto i zachęcała by uczniowie wzięli do ręki książkę i uwierzyli w to.

Pipilandia·         KONKURS NA PREZENTACJĘ KSIĄŻKI POPULARNO-NAUKOWEJ

Prezentacja książki mogła mieć wersję papierową lub być stworzona w Power Poincie. W konkursie na stworzenie prezentacji książki, która rozwija hobby jury w składzie: p. Joanna Świerczek, p. Beata Taradaj, p. Agnieszka Waleron, oraz p. Joanna Wesołowska  postanowiło nagrodzić następujące osoby:

1 miejsce: Natalia Szyda z kl. 5b

2 miejsce:  Daniel Himel   z kl. 5a

3 miejsce: Oliwia Janota z kl. 4a

Wyróżnienie Martina Czeszak z kl. 4c

Zwycięzcą gratulujemy. Nagrody zostaną wręczone na apelu w maju. Pozostałym uczestnikom dziękujemy. 
Oto zwycięzcy:


 

·         PASOWANIE NA CZYTELNIKA

O tym, że „Książka jest przyjacielem dzieci” przekonali się uczniowie klasy IA pani mgr Ireny Smolczewskiej, IB pani mgr Anny Niepsuj i IC pani mgr Joanny Musiał. W dniu 16 maja 2012 roku obejrzeli oni montaż słowno-muzyczny w wykonaniu aktywu bibliotecznego po którym zostali pasowani na czytelnika i wypożyczyli swoja pierwszą w życiu książkę wkraczając tym samym do jej zaczarowanego świata. Z nowymi czytelnikami spotkał się Leń, Samochwała, Kaczka Dziwaczka i Staś Pytalski. Uczniów do sięgania po książki przekonywała sama Królowa Książek mówiąca o zaletach czytania.

 

Pasowanie na czytelnika 16.05.12·         PRZEDSZKOLAKI  TULĄ MISIE J

O tym, że dzieci lubią misie a misie lubią dzieci świadczył entuzjazm z jakim przedszkolaki, które odwiedziły bibliotekę tuliły Uszatka i Kubusia Puchatka po zakończonych zajęciach. A w trakcie zajęć działo się, oj działo. Było min. czytanie, bieganie i miodu kosztowanie.

Przedszkolaki tulą misie·         ZŁOTA  RYBKA W DZIEŃ DZIECKA W BIBLIOTECE

Baśnią „O rybaku i złotej rybce” rozpoczął się Ogólnopolski Tydzień Cała Polska Czyta Dzieciom w naszej bibliotece szkolnej. Uczniowie w trakcie czytania przez nauczyciela bibliotekarza książki wykonywali zadania zgodnie z jej treścią. Wcielając się w postać rybaka czy też złotej rybki spełniali swoje życzenia. 

Złota rybka w Dzień Dziecka w bibliotece·         ODJAZDOWA LOKOMOTYWA

W ramach  Ogólnopolskiej Akcji „CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM”, która miała miejsce w pierwszym tygodniu czerwca w bibliotece odbyło się czytanie wiersza Juliana Tuwima „Lokomotywa”. Później była praca z tekstem i różne zadania i zabawy, które czekały na osoby biorące udział w zajęciach.

ODJAZDOWA LOKOMOTYWA CPCD·         MISIOWE ZABAWY

 Misiowe zabawy to cykl zajęć bibliotecznych zaproponowanych uczniom klas I-III. Na spotkanie z sympatykami misiów przybył Kubuś Puchatek, Miś Colargol i Miś Uszatek. Uczestnicy słuchali ich przygód a także wykonywali przeróżne zadania.

Misiowa zabawa w bibliotece          ·         WERNISAŻ "ARTYSTA TKWI W KAŻDYM DZIECKU TRZEBA GO TYLKO ROZBUDZIĆ"

Wernisaż ARTYSTA TKWI W KAZDYM DZIECKU TRZEBA GO TYLKO ROZBUDZIĆ ·         ALEJA GWIAZD CZYTELNIKÓW


Opracowała: mgr Joanna Wesołowska
Comments