Klasa III a i III b w Muzeum Górnośląskim

opublikowane: 27 sty 2014, 08:47 przez Szkoła Podstawowa   [ zaktualizowane 27 sty 2014, 08:47 ]

28 listopada 2013r. wprowadzając nowe środki dydaktyczne, uczniowie klasy III a i III b pod opieką wychowawców: mgr Ireny Smolczewskiej oraz mgr Anny Niepsuj uczestniczyli w lekcji muzealnej, która w ciekawy sposób zapoznała dzieci z wybranymi zwyczajami z życia codziennego i świątecznego Górnego Śląska.

Uczniowie poznawali kulturę, tradycje, obrzędy i obyczaje Ślązaków sto lat temu. Zajęcia te prowadzone były na wystawie etnograficznej „Z życia ludu śląskiego XIX i XX w”. Dzieci świetnie bawiły się w ludowych ekspozycjach kuchni, gdzie wróżyły i odczytywały znaczenia swoich przepowiedni.

Lekcja ta poprzez aktywne uczestnictwo uczniów w tradycyjnych wróżbach praktykowanych w wigilię św. Andrzeja podkreśliła znaczenie humoru i dobrej zabawy w kulturze ludowej.

mgr Irena Smolczewska

mgr Anna Niepsuj