Klasy I w Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach

opublikowane: 2 lut 2014, 13:13 przez Szkoła Podstawowa   [ zaktualizowane 2 lut 2014, 13:13 ]

W dniu 4 XII 2013 roku uczniowie klas pierwszych wybrali się na wycieczkę do Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach. Wycieczka ta miała przybliżyć dzieciom historię Śląska i jego tradycje.

W Muzeum przewodnik opowiedział nam o życiu gwarków i ich ciężkiej pracy. Później zjechaliśmy „szolą” do szybu „Anioł” położonego 40 m pod ziemią i szliśmy niskimi chodnikami do szybów „Szczęść Boże” i „Żmija”. Podczas wycieczki płynęliśmy łodziami,aż 270m, piliśmy wodę z źródełka „młodości”, oddaliśmy cześć Świętej Barbarze patronce górników. Największą atrakcją było spotkanie ze Skarbnikiem, starym duchem kopalni, który dodał tajemniczości opowiadając legendy dotyczące pracy gwarków. Za nasze dobre sprawowanie na terenie kopalni i wiadomości, poczęstował nas czekoladowymi lizakami. Na powierzchni zwiedziliśmy również Skansen Maszyn Parowych.

Wycieczka była bardzo udana, dopisywały nam dobre humory i pogoda.

Szczęść Boże! Wychowawcy klas pierwszych.
mgr Ewa Bijak, mgr Agnieszka Buchacz, mgr Ewa Konarska