Strona główna‎ > ‎

Aktualności


ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2021/2022

opublikowane: 26 sie 2021, 03:13 przez Szkoła Podstawowa


Ze względu na wytyczne MEN, MZ i GIS, dotyczące ograniczenia przebywania w szkole osób z zewnątrz do niezbędnego minimum, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 6 w Bytomiu zwraca się z prośbą, by na rozpoczęcie roku szkolnego uczniowie klas I przybyli do szkoły wyłącznie z jednym rodzicem/opiekunem, natomiast uczniowie klas II – VIII bez osób im towarzyszących (ewentualnie rozstali się z nimi przed szkołą).

Rodzice i uczniowie proszeni są o zasłanianie ust i nosa na terenie szkoły oraz stosowanie się do obowiązujących zasad bezpieczeństwa.

GODZINY ROZPOCZĘCIA DLA POSZCZEGÓLNYCH KLAS:

KLASY II – IV: 9.00

KLASY V – VIII: 9.30

KLASY PIERWSZE: 10.00

MIEJSCE ROZPOCZĘCIA ROKU SZKOLNEGO: SALA GIMNASTYCZNA

WEJŚCIE I WYJŚCIE ZE SZKOŁY BĘDZIE SIĘ ODBYWAĆ
WEJŚCIEM GŁÓWNYM ORAZ OD STRONY BOISKA 
WEJŚCIE GŁÓWNE: wszystkie klasy "A" oraz klasy I
WEJŚCIE OD STRONY BOISKA: wszystkie klasy "B" oraz 7 C

Spotkanie informacyjne dla Rodziców uczniów klas pierwszych odbędzie się 1 września zaraz po rozpoczęciu roku na sali gimnastycznej.

Obowiązują dotychczasowe zasady bezpieczeństwa: bezpieczna odległość (1,5 m), maseczki oraz dezynfekcja rąk przy wejściu do szkoły.

Dzień Europy

opublikowane: 10 maj 2021, 12:54 przez Szkoła Podstawowa

9 maja obchodzimy Dzień Europy, to czas, w którym co roku świętujemy pokój i jedność w Europie. Niestety już po raz kolejny świętowaliśmy ten dzień zdalnie w naszej szkole. Uczniowie rozwiązywali quizy, oglądali prezentacje i filmy o Unii Europejskiej. 10 maja odbył się także szkolny konkurs wiedzy z języka niemieckiego
Mistrzem języka niemieckiego w naszej szkole została Julia Wesołowska, II miejsce zajęli
Aleksandra Cimoch i Arkadiusz Kampfer , III miejsce przypadło Dawidowi Janta
Gratulujemy!

mgr Elżbieta Windisz

Metropolia świętuje w Bytomiu 100. rocznicę III Powstania Śląskiego

opublikowane: 28 kwi 2021, 12:52 przez Szkoła Podstawowa

To było jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Górnego Śląska w XX wieku. Z 2 na 3 maja 1921 roku wybuchło III Powstanie Śląskie, którego efektem był korzystny dla Polski podział Górnego Śląska. Szczególną rolę w walce o polski Śląsk odegrał Bytom, gdzie swoją siedzibę miał Polski Komisariat Plebiscytowy oraz gdzie zapadła decyzja o wybuchu powstania. To właśnie ze względu na rolę, jaką odegrał wówczas Bytom, Metropolitalne obchody 100-lecia III Powstania Śląskiego odbędą się w naszym mieście. Świętowanie zaczynamy już 2 maja, a wielki finał zaplanowano na 25 czerwca.

Zaczynamy 2 maja

Obchody 100. rocznicy III Powstania Śląskiego rozpoczną się 2 maja mszą świętą w intencji Ojczyzny i Powstańców Śląskich, po czym /od godz. 21.20/ na bytomskim Rynku oraz przy ul. Gliwickiej, gdzie mieściła się siedziba Polskiego Komisariatu Plebiscytowego, zaplanowano uroczystości upamiętniające wybuch powstania z udziałem wojskowej asysty honorowej 34. Śląskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w Bytomiu i Orkiestry Wojskowej z Bytomia. W obchodach wezmą udział przedstawiciele władz Bytomia, Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii oraz miast wchodzących w skład Metropolii, a także radni, posłowie, senatorowie, zaproszeni goście oraz mieszkańcy miasta. Uroczystości zakończą się /od godz. 22.00/ odsłonięciem instalacji artystycznej /mapping/ nawiązującej do historycznych wydarzeń, jakie miały miejsce w 1921 roku. Warto dodać, że 2 maja będziemy również świętować 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystości odbędą się z zachowaniem reżimu sanitarnego.

Jakie atrakcje uświetnią jeszcze 100. rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego

Wśród atrakcji, jakie Bytom przygotował w związku z jubileuszem 100-lecia III Powstania Śląskiego dla mieszkańców Śląska, będą m.in.: happeningi, warsztaty, wystawy oraz prezentacje muzyczne, których zwieńczeniem będzie widowisko multimedialne - Tryptyk Powstańczy, w którym zaprezentowane zostaną dzieje Bytomia od czasów średniowiecza po współczesność oraz wydarzenia związane z III Powstaniem Śląskim, jakie rozegrały się na Śląsku w 1921 roku.

 

Każdy, kto zawita od 2 maja do 25 czerwca w Bytomiu będzie mógł wziąć udział w wydarzeniach kulturalnych upamiętniających III Powstanie Śląskie. Jeśli obostrzenia związane z pandemią nie pozwolą nam na bezpośrednie spotkanie, wydarzenia będą odbywały się online. Transmisje przewidujemy m.in. na kanale miasta Bytom w serwisie YouTube.com.

 

Zgodnie z planem, uroczystości związane z obchodami III Powstania Śląskiego rozpoczną się w Bytomiu 2 maja, a więc w 100. rocznicę wybuchu powstania, a zakończą 25 czerwca. W tym dniu bowiem przypada rocznica podpisania staraniem Wojciecha Korfantego rozejmu w Błotnicy Strzeleckiej, faktycznie kończącego III Powstanie Śląskie.

 

O szczegółach związanych z organizacją Metropolitalnych Obchodów 100. rocznicy III Powstania Śląskiego w Bytomiu będziemy Państwa na bieżąco informować za pośrednictwem strony www.bytom.pl oraz miejskich kanałów społecznościowych.

Rys historyczny III Powstania Śląskiego

Wynik plebiscytu na Górnym Śląsku 20 marca 1921 roku, który miał zdecydować o przynależności tego regionu do Niemiec czy Polski, nie zadowolił żadnej ze stron. Do porozumienia w sprawie podziału Górnego Śląska nie potrafili dość również alianci. Brak decyzji aliantów spowodował, że Wojciech Korfanty w obawie przed niekorzystnym dla Polski podziałem Śląska, zdecydował o wybuchu III Powstania Śląskiego.

 

 

Decyzję o jego rozpoczęciu podjęto w nieistniejącym już hotelu „Lomnitz” przy ówczesnej ulicy Gleiwitzerstrasse 10 w Bytomiu 30 kwietnia 1921 roku podczas spotkania Wojciecha Korfantego z dowódcami wojskowymi. Korfanty stanął na czele powstania, a dowódcą wojsk powstańczych został ppłk Maciej Mielżyński, którego potem zastąpił ppłk. Kazimierz Zenkteller.

 

Powstańcy rozpoczęli działania bojowe z 2 na 3 maja, zaskakując początkowo oddziały niemieckie. Do ważniejszych walk doszło w Królewskiej Hucie /dzisiejszy Chorzów/, Katowicach, Gliwicach czy Zabrzu, a powstańcy dość szybko opanowali linię Odry /tzw. linię Korfantego/. Powstańcom udało się również zająć 8 maja Górę św. Anny oraz w walkach o Kędzierzyn i port na Odrze - tzw. Przystań Kozielską /4-10 maja/ wyprzeć siły niemieckie za Odrę.

 

 

 

Sytuacja wojsk powstańczych zmieniła się wraz z decyzją Wojciecha Korfantego, który po osiągniętych sukcesach zmierzał do zakończenia powstania. 9 maja doszło do zawieszenia walk, jednak strona niemiecka po uzupełnieniu sił i sprzętu 21 maja przystąpiła do kontrofensywy. Wojskom niemieckim udało się zająć Górę św. Anny, a 4 czerwca ruszył atak na Kędzierzyn, który ostatecznie został zajęły przez Niemców. Wobec postępów wojsk niemieckich, Wojciech Korfanty próbował jak najszybciej doprowadzić do dyplomatycznego rozwiązania konfliktu, zdając sobie sprawę, że wszystkie wysyłki powstańców mogą zostać zaprzepaszczone.

 

Starania Wojciecha Korfantego mające na celu zakończenie walk doprowadziły do podpisania 25 czerwca 1921 roku rozejmu w Błotnicy Strzeleckiej. Do 5 lipca jednostki polskie i niemieckie wycofały się z terenu plebiscytowego, co faktycznie oznaczało zakończenie III Powstania Śląskiego.

 

 

Na efekty kolejnego zrywu na Górnym Śląsku strona polska musiała czekać do 20 października 1921 roku. Wówczas Rada Ambasadorów wielkich mocarstw zatwierdziła podział Górnego Śląska, na mocy którego Polska otrzymała około 1/3 terytorium plebiscytowego z większością górnośląskich hut i kopalń.

 

Świętujemy również 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Uchwalenie Konstytucji 3 Maja przez Sejm Wielki w 1791 roku to szczególne wydarzenie w dziejach Polski i Europy. Była to bowiem pierwsza konstytucja nowożytna w Europie, a druga, po amerykańskiej, na świecie. Dla naszego kraju, otoczonego z trzech stron przez zaborców: Rosję, Prusy i Austrię, była to z kolei ostatnia próba ratowania Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Polska pozostawiona sama sobie próbowała ratować swoją niepodległość i suwerenność. Niestety, wobec miażdżącej przewagi zaborców cztery lata później - w 1795 roku - została na 123 lata wymazana z mapy Europy.

Zawyją syreny

W niedzielę, 2 maja podczas uroczystości upamiętniających 100. rocznicę III Powstania Śląskiego oraz 230. rocznice uchwalenia Konstytucji 3 Maja zawyją syreny alarmowe. Jak co roku rocznicowe obchody są okazją, by przetestować sprawność systemu ostrzegania i alarmowania ludności, który sygnalizuje mieszkańcom skażenie środowiska, klęski żywiołowej i inne niebezpieczeństwa. Bytomianie usłyszą dźwięk ciągły trwający minutę w trakcie capstrzyku organizowanego na bytomskim Rynku.

 


Informacja Wydziału Edukacji - Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021

opublikowane: 22 kwi 2021, 04:07 przez Szkoła Podstawowa

Szanowni Państwo, 
w dniach od 1 kwietnia do 30 września 2021 r. na terenie kraju prowadzony jest Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 (NSP 2021). W trudnym okresie pandemii tegoroczny NSP 2021 będzie głównie realizowany przez Internet, za pomocą formularza spisowego dostępnego na stronie https://spis.gov.pl/. Serdecznie zachęcamy wszystkich do spisania się przez Internet.


Film edukacyjny dla rodziców "Rozwój dziecka"

opublikowane: 22 kwi 2021, 03:49 przez Szkoła Podstawowa

Szanowni Państwo,

Centrum Rozwoju Lokalnego we współpracy z psycholog mgr Beatą Liwowską przygotowało kolejny film edukacyjny dla rodziców w ramach cyklu poradników "CRL Uczy Rodziców". Motywem przewodnim filmu jest rozwój dziecka. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia filmu.

Bezpośredni link do filmu:
 https://youtu.be/Eao2j4IoKPg

Wszystkie filmy z cyklu dostępne są na stronie: 

Miejski Konkurs na list w języku obcym - ZST w Bytomiu

opublikowane: 9 kwi 2021, 12:13 przez Szkoła Podstawowa

Uczniowie naszej szkoły już po raz kolejny wzięli udział w miejskim konkursie na list w języku obcym organizowanym przez ZST w Bytomiu.
Zadanie konkursowe polegało na napisaniu listu nie w jednym, ale w dwóch językach obcych. 

Gratulujemy Aleksandrze Misz zajęcia II miejsca oraz
wyróżnień Arkadiuszowi Kampfer oraz Julii Wesołowskiej!!!

Zdjęcia dyplomów znajdują się na Facebook'u naszej Szkoły
ZAPRASZAMY NA NASZ PROFIL

mgr Elżbieta Windisz

KONKURS SP NR 21 PALMA I PISANKA WIELKANOCNA

opublikowane: 9 kwi 2021, 11:55 przez Szkoła Podstawowa   [ zaktualizowane 9 kwi 2021, 12:08 ]

ŚWIETLICA SZKOLNA UCZESTNICZYŁA W KONKURSIE PALMA I PISANKA WIELKANOCNA ORGANIZOWANEGO PRZEZ SP NR 21

 

WYNIKI:

PISANKA WIELKANOCNA

AMELIA GARLWSKA – 1 MIEJSCE

KLAUDIA POPIEL -2 MIEJSCE

MALWINA CAŁA – WYRÓŻNIENIE

PALMA WIELKANOCNA

MICHAŁ SZEWCZYK – 1 MIEJSCE

ALEKASNDRA RAJTER - 3 MIEJSCE

Wirtualna galeria prac konkursowych - zapraszamy do obejrzenia

mgr Agnieszka Waleron

Akcja Dzień Osób z Zespołem Downa

opublikowane: 23 mar 2021, 13:03 przez Szkoła Podstawowa

Dnia 22 marca uczestniczyliśmy w Akcji Dnia Osób z Zespołem Downa.

Zdjęcia z akcji znajdują się na Facebook'u naszej Szkoły
ZAPRASZAMY NA NASZ PROFIL

J. Matura i K. Siedlik

Dzień Liczby Pi

opublikowane: 23 mar 2021, 12:37 przez Szkoła Podstawowa

Dnia 15 marca obchodziliśmy Dzień Liczby Pi. Odbyły się dwa konkursy. 

W konkursie na Pi -przebranie I miejsce zajął Oscar Grochocki II miejsce Maciek Szymański

W konkursie na Pi- rymowankę I miejsce Dawid Janta, II- Michalina Sopora

Serdecznie gratulujemy!

Zdjęcia znajdują się na Facebook'u naszej Szkoły
ZAPRASZAMY NA NASZ PROFIL

J.Matura, J. Proszowska, K. Siedlik

WYNIKI KONKURSU „ ZAKŁADKA DO KSIĄŻKI” ORGANIZOWANEGO PRZEZ ŚWIETLICĘ SP NR 6

opublikowane: 23 mar 2021, 12:21 przez Szkoła Podstawowa

WYNIKI KONKURSU „ ZAKŁADKA DO KSIĄŻKI”
ORGANIZOWANEGO PRZEZ ŚWIETLICĘ SP NR 6

1 miejsce
 Anna W. (SP NR 21)
       Paulina Z. ( (SP NR 33)

2 miejsce 
Julia T. (SP NR 54)

3 miejsce
Alicja B. (SP NR 33)
Zofia G. (SP NR 21)


WYRÓŻNIENIA 
Nikola W. (SP NR 33)
Wojciech S. ( SP NR 33)
Karina Ś. (SP NR 54)
Barbara N. (SP NR 3)

Świetlica SP6

1-10 of 296